היועמ"ש והמשטרה בהודעה חריגה בשל האיומים על גנץ: "מתייחסים בחומרה רבה להסתה"


09.03.2020

היועמ"ש והמשטרה בהודעה חריגה בשל האיומים על גנץ: "מתייחסים בחומרה רבה להסתה"
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: עמית שמחה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן הבהירו היום (ראשון) כי הם "מתייחסים בחומרה רבה" לפרסומים הכוללים איומים או הסתה לאלימות. זאת, לאחר שקצין הכנסת החליט לתגבר את האבטחה סביב יו"ר כחול לבן בני גנץ, בעקבות ההסתה נגדו ברשתות החברתיות.

מנדלבליט וכהן שוחחו היום על הפרסומים המופצים ברשתות, שלפי הודעתם המשותפת "מכילים תכנים וביטויים העשויים לעלות כדי עבירות פליליות שונות, לרבות איומים בפגיעה פיזית והסתה לפגיעה פיזית ואף לרצח". השניים הוסיפו כי "הם מחויבים לפעול בשיתוף פעולה בין גופי אכיפת החוק כדי להביא לטיפול מהיר, אפקטיבי ונחוש בביטויים המעלים חשד לעבירה פלילית של איומים או הסתה לאלימות".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ במהלך נאומו במטה המפלגה בתל אביב לאחר תוצאות המדגם 3 במרץ 2020 (ראובן קסטרו)
גנץ (צילום: ראובן קסטרו)

עוד הובהר בהודעתם המשותפת של מנדלבליט וכהן כי "מדיניות האכיפה ביחס לעבירות הנושקות לחופש הביטוי היא מטבעה מדיניות מצמצמת, וברור כי לא כל התבטאות קשה או מקוממת מגבשת בהכרח עבירה פלילית. עם זאת, ברור כי לא תהיה כל סובלנות כלפי כל התבטאות שכוללת איומים או הסתה לאלימות או לפגיעה פיזית. בהתאם למדיניות אכיפת החוק החלה על מקרים חמורים מעין אלו, הם ייבדקו ויטופלו לגופם ביסודיות ובמקצועיות".

מ"מ המפכ"ל אמר היום כי "משטרת ישראל תפעל בנחישות ובהתאם להוראת החוק משיקולים מקצועיים וענייניים גרידא זאת לאחר בחינה מדוקדקת של נסיבות כל מקרה מבלי לפגוע בחופש הביטוי. אני קורא לכלל הציבור, לנהוג באיפוק ובאחריות, במסגרת החוק ולא להיגרר להסתה, האשמות והשמצות".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט בדיון להסרת חסינותושל ח"כ חיים כץ, הכנסת, ירושלים, 4 בפברואר 2020 (פלאש 90 , אוליביה פיטוסי)
מנדלבליט (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
מ״מ מפכ״ל המשטרה ביקר ניצב מוטי כהן ביחידת להב 433 של משטרת ישראל.24 בנובמבר 2019 (דוברות משטרת ישראל)
מוטי כהן (צילום: דוברות משטרת ישראל)

מוקדם יותר האשים גנץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על שהוא מעודד הסתה נגדו ברשתות החברתיות. בציוץ בטוויטר, שיתף גנץ פוסט של אדם שקרא "לרצוח את גנץ בכיכר ולצרף אותו לרבין", וכתב "נתניהו, עצור את ההסתה הפרועה, אל תגיד שלא ידעת".

יו"ר כחול לבן תקף את נתניהו בהצהרה שמסר לתקשורת אתמול ואמר כי הוא לא עושה דבר כדי לעצור את ההסתה נגדו. "ההסתה משתוללת לכל עבר ואתה שותק. ח"כים מרגישים מאוימים, פרקליטים, שופטים, צועדים בפחד, היועמ"ש מאויים שיפוטר ואתה שותק". גנץ המשיך ואמר. "השלטון שלך (נתניהו) דרס את כל הנורמות. זהו שלטון מוכה שכרון כוח ועיוורון למעשים חמורים. לא ניתן לישראל להפוך לדיקטטורה לא באופי שלה ולא בסגנון שלה אותנו לא יפחידו".

על רקע דברים אלה, קצין הכנסת החליט כי לגנץ יתווסף עוד מאבטח קבוע, בנוסף לאבטחה הצמודה שהייתה לו עד כה. מהכנסת נמסר כי ההחלטה התקבלה בידי "קצין הכנסת, ניצב יוסף גריף, גוף מונחה על ידי משטרת ישראל בכל הנוגע לאבטחתם של חברי הכנסת", וכי גם בנושא פנייתו של גנץ, "קצין הכנסת מצוי מזה זמן מה בשיח מקצועי שוטף עם הגורמים המוסמכים במשטרת ישראל ופועל בהנחייתם".

image
תגובה
iq.web2
09.04.2020

test

תגובהפורום
iq.web2
09.04.2020
no more description
test demo 5
26.02.2020
test desc
iq.web2
11.11.2019
test embeded
הצבא בודק את מותו של צנחן שמת בפורט בראג, נשיא המדינה, בשבוע שעבר. סמ"ר מתיו ד. Joskowitz, 24, Hackensack, N.J., נפטר בסביבות 9 בערב. ב- 31 באוקטובר באירוע שאינו קשור לאימונים, אמרו